بازی ها فکری سبب افزایش هوش و خلاقیت کودکان می شود. لگو  یک نمونه از بازی فکری است که از دیرباز مورد توجه بوده است. تمام بزرگسالان امروز در دوران کودکی خود با لگو  بازی کرده اند. لگو  های عرضه شده در بازار دارای جنس های مختلفی است که یک نمونه از آن لگو چوبی  است. لگو چوبی  از قطعاتی تشکیل شده است که با چسباندن آنها به یکدیگر می توان اشیا و اشکال مختلفی را خلق کرد.

وجود ترکیبات مصنوعی و نامعلوم بعضی از اسباب بازی ها موجب افزایش نگرانی والدین شده است. اما استفاده از لگو چوبی  هیچ محدودیت سنی ندارد زیرا این لگو  از چوب ساخته شده است. چوب یک متریال طبیعی برگرفته از طبیعت است به همین دلیل لمس آن هیچ خطری را به همراه ندارد. همچنین فرایند ساخت لگو چوبی  نیز مانند سایر لگو ها بی نیاز از چسب است.

محاسن استفاده از لگو چوبی

به طور کلی استفاده از لگو  می تواند منجر به افزایش خلاقیت کودکان شود. اما استفاده از لگو چوبی  این حسن را دارد که کودک می تواند عناصر طبیعی را بهتر درک کند. همچنین ملموس بودن چوب و تطبیق دادن آن با درخت عاملی برای افزایش درک محیطی کودکان است. لگو  های چوبی متفاوتی در بازار وجود دارد که بر حسب علاقه کودک می توان اقدام به انتخاب آنها کرد. به طور مثال با استفاده از لگو چوبی  می توان خانه چوبی رویایی طراحی کرد یا به یک شخصیت کارتونی شکل داد. لازم است در هنگام خرید با کودک مشورت شود تا روند بازی برای او جذابیت داشته باشد.

تربیت کودکانی خلاق با کمک لگو چوبی

با استفاده از لگو چوبی  علاوه بر تقویت خلاقیت کودکان می توان به تخیلات آنها نیز بال و پر بخشید. وقتی یک اثری توسط کودک شما خلق می شود ممکن است مشابه ای در دنیا واقعی نداشته باشد اما ذهن کودک شما برای آن داستانی دارد که با شنیدن آن می توان ارتباط ذهنی کودک را با جهان بیرون کشف کرد.

در همین راستا به والدین توصیه می شود که لیستی از اشیا و اشکال مختلفی که با استفاده از لگو  می توان آنها را ساخت، تهیه کنند. بهتر است تمرکز کودکان تنها بر روی ساخت یک بازی نباشد. تنوع ساخت موجب افزایش خلاقیت و ابتکار عمل آنها می شود. با استفاده از لگو می توان وسایل و اشیا مختلف را بر اساس نوع کارکردشان به کودکان معرفی کرد.

سخن پایانی

بسیاری از ما نمی توانیم به موقع از خود خلاقیت خرج دهیم و اصولا اهل تقلید هستیم تا خلق یک روش یا اثر جدید. اگر امروز به کودکان خود خلاقیت و ابتکار را بیاموزید در آینده شاهد درخشش آنها خواهید بود زیرا هر آنچه در کودکی کاشته شود در بزرگسالی ثمر می دهد.  بازی های فکر در افزایش هوش و خلاقیت کودکان نقش بسزایی دارند. با استفاده از این بازی ها می توان عملکرد مغز را تقویت کرد زیرا مغز با تجربه کارآمد می شود. لگو یک نمونه از بازی های فکری موجود در بازار است که علی رغم قدمت زیاد هنوز مورد توجه است. این وسیله بازی علاوه بر سرگرمی موجب تقویت هوش کودکان نیز می شود.